„Áldás”- Lelkészek lelki alkalma – Beregszász, 2023. március 13.

Minden egy különleges karácsonyi ajándékkal kezdődött, amit a férjemtől kaptam. Varga Gyöngyi Áldáskönyv című kiadványában különleges áldások, nagyon szép fotók találhatóak. Esztétikai élmény is belelapozni, akár mindennap. Akkoriban nagyon hiányzott az életemből egy kislány, kértük az Úrtól a gyermekáldást. Ebben a könyvben van egy fotó egy gyönyörű kisbabáról. A férjem odaírta a fotó mellé: „Áldjon meg még ilyen aranyos és szép gyermekkel az ÚR!” Az áldás szó szerint beteljesedett 2019-ben, amikor a kislányunk, Julianna megérkezett hozzánk! Julianna fotóját odatéve a könyvben lévő fotó mellé azt kell mondjam, az ÚR meghallgatott még az apró részletekben is.

A következő állomás egy lelkésznői konferencia volt tavaly novemberben, ahol az áldás volt a téma.

Amikor felkérést kaptam arra, hogy készítsek elő lelki programot az egyházmegyei lelkészi közösség megerősítésére, akkor kaptam ezt az útmutatást Istentől, hogy az egyházmegye lelkészeivel a Biblián keresztül is vizsgáljuk meg az áldásokat, amelyekből jó párat kaptunk már eddig életünk folyamán, hogy miként hatnak ránk.

Többek között felvethető a kérdés:

  • Látszik az életünkön, hogy áldottak vagyunk?
  • Életünk milyen területeit érinti az áldás?
  • Érezhetjük magunkat áldottnak ebben a nehéz háborús helyzetben?
  • Egyáltalán honnan jön az áldás?

Március 13-án találkoztunk első alkalommal a Beregi Egyházmegye Missziói Bizottsága szervezésében. (Köszönjük a helyszín biztosítását a beregszászi gyülekezetnek, az alkalom finanszírozását a Beregi Egyházmegyének). Megvizsgáltuk az áldás szó eredetét, jelentését. Összehasonlítottuk a bűneset előtti, valamint az özönvíz utáni áldást, amit az emberiség kapott.

Néhány kiemelt gondolat a felismert üzenetekből a teljesség igénye nélkül:

  • Az áldás „életerő”, többlet, meg nem érdemelt ajándék. Az áldás megtalálható az emberi élet két területén: a munkában és a családi életben. Áldás, ha a kegyelem állapotában élhet valaki.
  • A teremtett élővilág egy általános áldást kapott, az ember egy speciális áldást, felelőssége van az Istennel való kapcsolat helyreállításában.
  • A bűneset miatt előkerült az átok témakör is, de látjuk a Biblia leírásában, hogy Isten nem átkozta meg az embert. Isten a kígyót átkozta meg minden jószág és vadállat között. A férfi és a nő „csak” büntetést kapott.  A bűneset miatt a föld lett átkozott, nehezen megművelhető, bogáncsot termő…
  • Az átokról megállapítottuk, hogy az átok a bűneset miatt megbillent egyensúlyt akarja helyreállítani. Az átok az egység helyreállításának eszköze.
  • Az Istennel való kapcsolat helyreállítása az új teremtés.
  • Érdekesség az is, hogy hogy a nyugalom napja meg van áldva, nem sújtja átok a bűneset ellenére sem.
  • Amikor helyreáll az egység, a közösség Isten és az ember között, akkor visszatér az áldás. Isten azonban nem vonta vissza az áldását a bűneset után sem.

Nagyon sok igét, bibliai történetet érintettünk a beszélgetés során, melyekre vissza fogunk még térni, mivel ennek a témának a feldolgozását legalább 3 alkalomra terveztük.

A továbbiakban még Bábel tornya is téma volt az alkalmon. A történetben látszik, hogy a bűnben milyen egység van az emberek között, de ezt Isten nem akarja megáldani. Sikerült ezenkívül számos olyan kérdést, témát felvetni, amikkel a jövőben érdemes lesz foglalkoznunk találkozásainkon.

Öröm volt részt venni az alkalmon, minden résztvevőnek megadatott a hozzászólás, kérdezés lehetősége, egy közös válaszkeresés és párbeszéd élményével gazdagodtunk. Reménységünk szerint mindenki a maga életében és szolgálati helyén továbbgondolhatja, és átélheti Isten áldásait. Szeretnénk, ha a gyülekezetekben élő testvérek is mindnyájan átéreznék, megtapasztalnák, hogy nem átkozottak, hanem áldottak vagyunk.

Páll Lászlóné Gál Irén
beosztott lelkész

Share

Hasonló bejegyzések: